Split times, WinSplits Online

Routegadget

BOF results, with ranking points

Brown

Splits

9.325km 50m

Pos Name Club Age Class Time
1st Will Hensman FVO M21 66:06
2nd Ruairi Short EUOC M21 67:12
3rd Seamus O'Boyle CNOC M21 72:59
4th Steven McHarg INT M21 80:27
5th Jari Pekkarinen KFO M45 82:15
6th David Eades INT M45 84:51
7th James Martin ESOC M40 85:53
8th Dominykas Karookas KFO M21 86:14
9th Christopher Lewis SBOC M40 86:27
10th Barry Veitch RR M40 86:29
11th Kenneth Milton CLYDE M40 88:05
12th Robert Hickling GRAMP M55 88:09
13th Robert Daly GRAMP M55 88:11
14th Donald Petrie CLYDE M55 88:28
15th Heather Hartman INT W40 90:36
16th Alastair Dunlop CLYDE M40 90:54
17th Hazel Dean FVO W50 92:38
18th Mark Wood ESOC M45 96:16
19th Robin Galloway INT M45 101:59
20th Terry Johnstone ESOC M45 114:38
21st David Esson GRAMP M21 139:52
m10-17 w20 Christopher Galloway INT M18 50:40
m18 Crawford Lindsay ESOC M55 100:26

Blue

Splits

6.9km 45m

Pos Name Club Age Class Time
1st Brad Connor FVO M40 60:48
2nd Martin Dean FVO M55 62:01
3rd Pat Bartlett INT M45 62:24
4th Kirstin Maxwell RR W21 63:39
5th Matthew Galloway INT M16 63:55
6th Ian Maxwell RR M50 65:22
7th Heather Thomson ESOC W35 69:26
8th Paul Caban INT M45 70:33
9th Gemma Karatay ESOC W21 70:53
10th Lorna Eades INT W45 71:39
11th Evgueni Chepelin GRAMP M50 72:47
12th Keith Brown ESOC M50 73:27
13th Mehmet Karatay ESOC M21 73:33
14th David Allison STAG M50 74:16
15th Phil Smithard KFO M65 75:23
16th Michael Stewart ESOC M55 75:33
17th Kenneth Daly INT M50 77:16
18th Roger Scrutton ESOC M65 82:01
19th Rachel Kirkland INT W40 86:36
20th Finlay Ross ESOC M45 87:01
21st Pete Younger ELO M55 90:10
22nd Samuel Galloway   M14 90:47
23rd Barry Owen INT M65 92:26
24th Ian Pyrah ESOC M65 92:30
25th Roger Garnett ESOC M60 97:46
26th Edmund Rooney RR M50 98:13
27th Regina Kelly CNOC W21 98:59
28th Tricia Woodward AYROC W55 103:49
29th Donald Smith TAY M60 104:56
30th David Ellison KFO M65 108:11
31st Leslie Dalgleish ESOC M60 112:11
32nd Calvin Crane ESOC M55 115:36
33rd Elaine Gillies TAY W45 116:07
34th Bill Gauld ESOC M80 120:11
35th Steve Ambler INT M65 123:02
36th Mark Kassyk ESOC M55 123:29
37th Brian Smith KFO M55 134:29
38th Charlie Woodward AYROC M55 134:36
39th George Esson GRAMP M65 147:34
m11-18 Kathleen Inch FVO W45 76:53
m13-18 Pat Squire INT M65 103:24
m10-18 Julia Wagner EUOC W21 123:04

Green

Splits

4.225km 40m

Pos Name Club Age Class Time
1st Rona Lindsay ESOC W20 36:08
2nd Jason Simpson STAG M35 38:11
3rd Andrew McHarg No Club M21 39:45
4th Ann Haley INT W45 40:38
5th Amelia Petrie CLYDE W55 40:43
6th Mike Pearson GRAMP M65 41:51
7th Dougie Condy AYROC M60 42:06
8th Eileen Maxwell RR W50 42:32
9th Anita Laidlaw KFO W35 42:54
10th Neil Williams ESOC M50 44:26
11th Dick Carmichael TINTO M65 46:11
12th Gerry Thomson STAG M55 48:25
13th Sally Lindsay ESOC W55 49:30
14th Robin Strain ELO M60 50:24
15th Fiona Hendrie FVO W50 50:30
16th Simon Firth ESOC M35 51:12
17th Alastair Lessells ESOC M65 51:52
18th Robin Hill ESOC M65 53:37
19th Heather Smithard KFO W60 53:40
20th Carol Burnapp ECKO W45 54:42
21st Anne Hickling GRAMP W55 54:46
22nd Trish Carmichael TINTO W65 55:37
23rd Foss Foster GRAMP W60 56:30
24th Bill Melville TAY M70 56:31
25th Jan Clenaghan SOLWAY W60 57:31
26th Les Smithard KFO M60 58:11
27th Alan Bothwell TAY M50 58:14
28th William Bruce RR M60 58:32
29th Fiona Findlay ESOC W60 59:36
30th Judith Bell ESOC W40 59:39
31st Janet Clark ESOC W70 60:14
32nd Sally Rollo SOLWAY W60 61:56
33rd Margaret Dalgleish ESOC W60 62:00
34th Trina Rogerson ELO W60 62:48
35th Jim Clark ESOC M75 64:37
36th Erik Van der kam GRAMP M70 67:08
37th Robert Findlay ESOC M65 68:55
38th Malcolm Mahony FVO M65 69:36
39th Clare Williams ESOC W50 70:02
40th Christine Mahony FVO W50 75:26
41st Jane Kruse AYROC W45 80:38
42nd Katy Lessells ESOC W65 83:52
43rd Eleanor Pyrah ESOC W65 84:01
44th Brian Miller ESOC M55 87:41
45th Moira Laws TAY W70 91:11
46th Lina Dzemydaite   W21 91:38
47th Lindsey Esson GRAMP W60 117:18

Light Green

Splits

3.275km 30m

Pos Name Club Age Class Time
1st Melanie Nicoll TAY W45 31:52
2nd Laura Nicoll TAY W14 37:43
3rd Emily Pearson   W21 44:03
4th Matt Murray   M16 49:57
5th Liz Fraser TAY W70 52:48
6th Katharine Melville TAY W70 53:57
7th Ian Hendrie FVO M60 55:08
8th Stewart Dunlop AYROC M70 57:55
9th Lynsey Thomson STAG W21 68:24
10th Patricia McLaughlin STAG W60 123:06
m9-10 Su Twissell INT W45 54:02
m2 Fran Humphrey ESOC W60 57:21
m9-11 Catherine Rooney RR W50 81:16

Orange

Splits

2.8km 30m

Pos Name Club Age Class Time
1st Tony Condy AYROC M16 22:41
2nd Ben Brown ESOC M12 24:53
3rd Kerry Wood ESOC W12 25:12
4th Mairi Eades INT W12 34:36
5th Joseph Bartlett INT M12 34:48
6th Lorna Allison STAG W40 41:11
7th Jenny Gillies TAY W75 74:44

Yellow

Splits

2.375km 10m

Pos Name Club Age Class Time
1st Rachel Brown ESOC W10 17:32
m7 D Downie & C Anderson TAY M10 43:35

White

Splits

0.95km 0m

Pos Name Club Age Class Time
1st Sam Bartlett INT M10 7:07
2nd Fiona Eades INT W10 7:16
3rd Katie Hensman FVO W5 11:28
4th Lucia Low KFO W4 11:59
5th Megan Brown ESOC W10 12:06